Számtalan oka lehet annak, hogy egy szépségipari vállalkozó a szabadságot választva belekezd álmai szakmájába, és végül mégis a saját vállalkozása rabszolgája lesz. Mint minden, a szépségipari vállalkozást érintő területen (marketing, értékesítés, ügyfélélmény, kapcsolatépítés), a szépségipari vállalkozás pénzügyei során is kiemelten fontos, hogy magunk mögött hagyjuk az alkalmazotti gondolkodásmódot. Ehhez adunk most néhány ötletet. Tamási Ági írása.
Lépj ki az alkalmazotti gondolkodásból
Az alkalmazotti gondolkodásmód az első számú oka, hogy ma Magyarországon a szépségipari vállalkozók legalább kétharmada nem tud vezetőként kiteljesedni, mivel vállalkozóként mindennapi mókuskereket épített magának.
Aki mókuskerékben tekeri a mindennapjait szépségipari vállalkozóként, annak a szakembernek az alkalmazotti gondolkodásmód miatt, állandó félelmei vannak a pénzzel, illetve a vállalkozást érintő pénzügyekkel kapcsolatban. Az állandó félelem folyamatos stresszt okoz, a stressz pedig nem engedi tisztán látni azokat a lehetőségeket, melyekkel még több bevételük lehetne. Az egész szépségipari vállalkozói lét egy idő után iszonyatosan nehéz és fárasztó lesz, elkezdünk spórolni, és a vállalkozást érintő költségekből lefaragni (olcsóbb alapanyag, nem költünk marketingre stb.). Ezek a „szankciók” pedig egy idő után megállítják a fejlődést, ami akár vendégkör számának csökkenéssel, vagy annak minőségbeli romlásával is járhat.
A pénzügyi tudatosság a kulcs a fejlődéshez
Az a szépségipari vállalkozó, akit a tudatlanságból fakadó pénzügyi félelmei irányítanak, nem fog tudni valódi értéket teremteni, hiszen a fókusza folyamatosan a pénzen van. A pénz nem lehet az első számú motivációnk az értékteremtés helyett. A szépségipari vállalkozás akkor tudunk könnyedén bőséget és anyagi stabilitást biztosítani, ha értéket teremtünk, pénzügyileg tudatosak, illetve képzettek vagyunk, és így képesek vagyunk meghatározni a reális értékét annak, amit szolgáltatunk.
Legfontosabb pénzügyi alapfogalmak, amelyeket minden szépségipari vállalkozónak ismernie kell
Bruttó bevétel: ide tartozik minden, a szépségipari vállalkozáshoz köthető kiadás, a nettó jövedelmünk, valamint a megtérülés, amiből később a profit lesz.
Nagyon fontos: EZ AZ AZ ÖSSZEG, AMIT A VENDÉGTŐL KÉZHEZ KAPUNK! Ezt láthatod a Salonic online időpontfoglaló rendszerében is, viszont ezt a pénzt nem költhetjük el 100%-ban magunkra!
Nettó jövedelem: a nettó jövedelmünk az az összeg, ami a bruttó bevételünk, illetve a megtérülés/profit után marad. Mondhatnánk úgy is, hogy ez az előre meghatározott órabérünk összege, ezt költhetjük el 100%-ban magán célra (lakhatás, utazás, ruha, programok stb.). Ha alkalmazotti szemlélettel szeretném kifejezni, akkor ez lenne az az összeg, ami minden hónap 10-ig megérkezne a számlánkra.
Megtérülés/ Profit: ez az egyik olyan összeg, ami a szépségipari vállalkozók 90%-nál kimarad az árképzés során! Ugyanis a szolgáltatásunk árába bele kell kalkulálni azt az összeget is, melyet a vállalkozásunk létrehozásába fektettünk (tanfolyamok, anyagok, eszközök, üzlethelyiség stb.) Amikor egy vállalkozást elindítunk, meg kell határoznunk egy időintervallumot (pl: 12-18 hónap) ami alatt szeretnénk, hogy a befektetett összeg megtérüljön a számunkra. Amikor pedig a szépségipari vállalkozás működésébe fektetett összeg megtérül, onnantól fogva nyereség lesz belőle. A nyereség pedig lehetőséget biztosít számunkra, hogy a szépségipari vállalkozás tovább fejlődjön és növekedjen.
Az a szépségipari vállalkozó, aki tisztában van ennek a három fogalomnak a jelentésével, és ennek köszönhetően tudatosan alakítja ki az árait, nem törődve a konkurenciával, az egy hosszútávon is pénzügyileg stabil, állandó stressztől mentes, jövedelmező vállalkozást tarthat fent magának. A pénzügyileg tudatos szépségipari vállalkozó tudja, hogy a profitot és a vállalkozás költségeit sohasem költjük el magán célra, mivel a vállalkozás pénze sohasem lesz a mi pénzünk!
És még egy nagyon fontos dolog: az, hogy egymás árai alá megyünk vagy folyamatosan árakciózunk, nem árazási és pénzügyi stratégia! Ezek közül egyikre sem építhető egy stabil szépségipari vállalkozás!
Szolgáltatásunk ára azt az értéket, minőséget, illetve a szakmai fejlődésünkbe fektetett időt és energiát kell, hogy tükrözze, amit a szépségipari vállalkozás és mi magunk szakemberként képviselünk.
Mindenkinek megvan a saját vendégköre, így a konkurencia vendégeinek az „elhappolása” ilyen módszerekkel teljesen értelmetlen és felesleges.