A vállalkozásindítás szó hallatán a legtöbb embernek összeszorul a gyomra. Előjönnek a kétségek, vajon belevágjak, merjem elkezdeni, áhhhh nekem úgysem sikerülne…. és az ember benne marad a komfortzónájában. „A komfortzóna szép hely, de ott nem fejlődik semmi!” AngyalKriszti írása.
Merj kilépni, merd megpróbálni, ha megálmodtad meg is tudod csinálni. Hogy tedd? Gyere, én megfogom a kezed és végig vezetlek a vállalkozásindítás útján.
A vállalkozásindítás első lépései
1. lépés: a tervezés
Egy vállalkozás életében elengedhetetlen a TERVEZÉS.
Gazdasági, pénzügyi szempontból az elmúlt pár év rávilágított arra, hogy sajnos egy kis- középvállalkozónak nem elég ha ”csak” a saját tevékenységéhez, szakmájához ért profi módon, valamilyen szinten a vállalkozást körülvevő gazdasági világot, pénzügyi szabályozásokat, jogszabályi kötelezettségeket is át kell látnia.
Tudatos tervezés. Mire gondolok?
Gazdasági tervezésre, adótervezésre. Nagyon fontos a jövedelmek strukturálása és egy megfelelő stratégia kialakítása az adózás területén. Adózni ugyan kell, de nem mindegy, hogy mennyit!
Érdemes az év elején felkeresni a könyvelődet, esetleg egy adótanácsadót vagy egy Angyalt, hogy NAV-ról fordítson magyarra, nézze át veled a friss változásokat, hogy tervezni tudd a vállalkozásod pénzügyeit. Tedd meg ezt a vállalkozásodért már a vállalkozásindítás előtt, hogy a jogszabályok adta lehetőségeket a legjobban ki tudd használni.
Az egyéni vállalkozásról
Ki lehet egyéni vállalkozó?
Magyarországon bárki lehet egyéni vállalkozó, aki
- rendelkezikl magyarországi lakóhellyel magyar állampolgárként vagy külföldi állampolgárként tartózkodási engedéllyel,
- nem kiskorú vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt álló személy,
- nem ítélték el szándékos bűncselekmény miatt jogerősen egy évet meghaladó, végrehajtandó szabadságvesztésre (amíg ez alól nem mentesülsz),
- nem tagja, vagy nem korlátlanul felelős tagja egy gazdasági társaságnak,
- nincs más működő egyéni vállalkozása: egyidejűleg egyetlen egyéni vállalkozói jogviszony lehet.
Ok, tudom, hogy ezek a vállalkozásindítás alapjai, de biztos alapra lehet csak szilárd dolgot építeni.
Egyéni vállalkozás indítása:
- Bízz meg egy könyvelőt: Törvényi előírás ugyan nem vonatkozik erre, de vállalkozásindítás előtt érdemes megbíznod egy könyvelőt, aki segít kiválasztani a megfelelő adózási formát, és eleget tenni az ahhoz kapcsolódó adatszolgáltatási és fizetési kötelezettségeidnek.
- Válassz adózási formát: A megfelelő adózási forma megtalálása sok mindentől függ, pl. mekkorák lesznek a vállalkozói költségeid, kiknek kívánsz értékesíteni, főállásban vagy másodfoglalkozásúként vállalkozol-e. Arról is határoznod kell, hogy alanyi adómentes vagy pedig áfás leszel-e.
- Székhelyre lesz szükséged: Vállalkozásindítás előtt ki kell jelölnöd egy székhelyet, amelynek rendelkezned kell a használati jogával. Ha nem saját ingatlanról van szó, a tulajdonostól, haszonélvezőtől kell hozzájárulási nyilatkozatot kérni. /Ha a vállalkozás helyszíne pl. bérelt szalon máshol van telephelyként fel kell venni. /
- Tevékenységi körök – engedély is kellhet: Egyéni vállalkozás alapítása előtt érdemes ellenőrizni, hogy a választott tevékenység engedély-, illetve bejelentésköteles-e, valamint tájékozódni a tevékenységi körök képesítési követelményeiről.
A vállalkozásindítás gyakorlati lépései:
- Nyilvántartásba vétel: Egyéni vállalkozásod nyilvántartásba vételét elektronikusan intézheted a Webes Ügysegéden keresztül. Ehhez ügyfélkapuval kell rendelkezned.
- A folyamat során meg kell adnod személyes adataidat, vállalkozásod székhelyét, illetve a fő- és melléktevékenységeket. Ezt követően az adózási adatok következnek: itt igényelhetsz alanyi adómentességet, közösségi adószámot (külföldi számlázás esetére). Meg kell adnod azt is, hogy az egyéni vállalkozás másodállásban történik vagy heti 36 órát meghaladóan, főállásként.
- A NAV – az azonosításra alkalmas nyilvántartási szám megállapításával egyidejűleg – nyilvántartásba vesz, és a nyilvántartásba bejegyzett adatokat a Webes Ügysegéden elérhetővé teszi számodra, ekkor keletkezik a vállalkozói adószámod is. A nyilvántartásba vétel napján megkezdheted egyéni vállalkozói tevékenységedet.
- Bejelentkezés a gazdasági kamarához: A vállalkozás alapításától számított 5 munkanapon belül regisztrálni kell a székhely szerinti illetékes kereskedelmi és iparkamaránál.
- Bejelentkezés az önkormányzatnál az Iparűzési adó hatálya alá: A vállalkozás nyilvántartásba vételét követő 15 napon belül be kell jelentkezni az iparűzési adó alá a helyileg illetékes önkormányzatnál.
- Engedélyköteles tevékenységek bejelentése: A tevékenységtől függően különböző bejelentési kötelezettségek lehetnek, és bizonyos esetekben szakmai kamarákhoz is csatlakozni kell.
- Vállalkozói bankszámlanyitás (csak ha áfakörös vagy): Vállalkozói (pénzforgalmi) bankszámlát egyéni vállalkozásként csak abban az esetben kötelező nyitni, ha áfakörbe kerülsz. Erre az áfakörbe kerülést követően 15 napod van.
- Számlázási fiók és NAV összekötés: Mindenkinek, aki számlaadásra kötelezett, adatot kell szolgáltatnia a NAV felé. Ezért nagyon fontos, hogy a jogszabályoknak megfelelő számlázóprogramot használj, amely automatikusan megoldja ezt. Ha online pénztárgép használatára vagy jogosult, ne felejts el arról is gondoskodni!
Hát röviden ennyi a vállalkozásindítás folyamata.
Amire kérlek, hogy figyelj, azok a kötelező szabályzatok, nyilatkozatok, nyilvántartások.
Mire gondolok? (Adatvédelmi szabályzat GDPR, beleegyező nyilatkozat, NNK (ántsz) megfelelés, egyéb előírások.)
Maradt még kérdésed a vállalkozásindítással kapcsolatban? Írd meg az info@salonic.hu e-mail címre, és a következő szakértői cikkben AngyalKriszti válaszol.
Olvasd el AngyalKriszti többi írását is a Salonic blogon.
Nincs még Salonic fiókod? Regisztrálj és próbáld ki 30 napig ingyen!