„Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül. Ha messzire akarsz érni, keress társakat.”
Sajnos a szépségipari vállalkozókra nagyon jellemző, hogy magányos farkasként, egymással rivalizálva, sokszor akár etikátlan magatartást tanúsítva fordulnak a kollégáik felé. Ha kicsit kitekintünk más üzleti szférákba, egészen mást tapasztalhatunk. A valódi vállalkozók tudják, hogy egyedül, magányos farkasként nem lehet hosszú távú sikereket elérni. Nem véletlen, hogy számtalan üzleti-kapcsolatépítő közösség található ezekben a vállalkozói szektorokban. Mi lehet ennek az oka? Miért van szükség ezekre a kapcsolatépítő (networking) közösségekre, illetve eseményekre? Miben segíti a te üzleti fejlődésedet a networking? Tamási Ági szakértői írása.
Az ember alapvetően kapcsolatokra van teremtve, ezért is rendeződünk ösztönösen közösségekbe, mint például a család. Amikor szépségipari vállalkozóként kihívásokkal, stresszel, illetve a vállalkozói magánnyal kell megküzdenünk, akkor mindannyiunknak szüksége van támogatásra és biztatásra, amit a közösségbe tartozás biztonsága adhat meg számunkra. Legtöbb esetben sajnos a család vagy a barátok nem értenek meg minket, illetve a kihívásainkat, így sokszor többre van szükségünk annál, mint egy szeretetteljes hallgatóságra.
Mi az a networking?
Szépségipari vállalkozóként akkor tudjuk könnyen és gyorsan megoldani az elénk gördülő kihívásokat, ha tudatosan olyan emberekkel vesszük körbe magunkat, akik hasonló nehézségekkel és elakadásokkal néznek szembe, mint mi, és olyanokkal, akik már jóval előrébb járnak tőlünk a vállalkozói útjuk során. Ezektől az emberektől tudunk tanulni, inspirálódni vagy akár megoldásra lelni. Így amikor szépségipari vállalkozóként rivalizálunk és gyűlölködünk egymással, akkor megfosztjuk magunkat annak a lehetőségétől, hogy olyan kollégákkal alakítsunk ki szorosabb emberi és üzleti kapcsolatot, akik segítségünkre lehetnek a vállalkozói lét kihívásai során.
Egy szépségipari vállalkozó üzleti sikereit nem csak a gondolkodásmódja, a cselekedetei, hanem az őt körülvevő emberek minősége is nagyban befolyásolja. Ezért itt az ideje egy új nézőpontot bevezetni a szépségipari vállalkozók életébe: egy üzleti közösség, a networking erejére támaszkodva (ahol a konkurens vállalkozókkal kapcsolódhatunk), az együttműködések lehetőségét kutatva, egy sokkal magasabb szintű és tartósabb fejlődést, illetve növekedést érhetünk el. Nem a konkurenciát, hanem csak saját magunkat kell legyőznünk a mindennapi vállalkozói lét során.
A networking, azaz a kapcsolatépítés, egyik legnagyobb előnye a tudásmegosztás, hiszen ezekben a közösségekben lehetőségünk van a velünk azonos értékrendű, de nálunk mégis tapasztaltabb emberektől tanulni. Ennek a gyakorlati tudásnak a megszerzése pedig a fejlődésünk valódi kulcsa. Az ilyen networking beszélgetések során még a megoldások is könnyebben születnek egy szépségipari vállalkozó számára, ráadásul ezek az inspiráló emberek még jobb teljesítményre ösztönöznek bennünket.
Szépségipari networking
Az üzleti közösségek, mint Magyarország első és egyetlen szépségipari üzleti közössége az SZNVK (Szépségipari Női Vezetők Klubja), eszközként szolgálnak arra, hogy megtanuljuk és fejlesszük azon képességeinket, melyek egy hosszú távon is stabil üzleti kapcsolat rendszer kiépítését teszik lehetővé számunkra a szépségiparon belül. Az ilyen közösségekben a tagok szívesen segítenek egymásnak mert tudják, hogy amikor nekik lesz szükségük rá, akkor ők is vissza fogják kapni a segítséget másoktól. Ez a networking ereje.
A networking nem más, mint kapcsolatépítés, tudásmegosztás és növekedés. A minőségi kapcsolati háló pedig egy stabil alapot biztosít minden szépségipari vállalkozónak a nehéz és kihívásokkal teli időkben is. A konkurencia nem a versenytársunk, akivel rivalizálni kell, hanem egy lehetséges üzleti partner, aki tanácsot ad, meghallgat és támogat. Úgy gondolom, a szépségiparnak szüksége van minél több olyan vállalkozóra, akik hisznek abban, hogy „Egy fa az erdőben sokkal magasabbra tud nőni, mint egyedül a kertben.”